تبلیغات
-وبلاگ روانشناسی بالینی دکتر دارابی-44030719 - ویژگیهای یک روانشناس خوب.(روانشناس خوب یا دکتر روانشناس خوب را چگونه بشناسیم و معرفی کنیم).

-وبلاگ روانشناسی بالینی دکتر دارابی-44030719

در اندرون من خسته دل ندانم کیست-که من خموشم و او در فغان و در غوغاست

 

ویژگیهای یک روانشناس خوب.(روانشناس خوب یا دکتر روانشناس خوب را چگونه بشناسیم و معرفی کنیم).

 

نوشته شده توسط:دکتر جعفر دارابی-متخصص روانشناسی.

 

-روانشناس خوب چه ویژگیهایی دارد؟


یک روان‌شناس خوب علاوه بر دانش کافی در زمینه روان‌شناسی، می‌بایست دیدی خالی از قضاوت و سرشار از درک و هم‌دلی داشته باشد. این درک و هم‌دلی باید به گونه‌ای باشد که فرد مراجعه‌کننده به راحتی حرف‌ها و مشکلات خود را بیان کند و از مقاومت برای ابراز مشکلات خود بپرهیزد. در واقع یک متخصص روان‌شناسی می‌بایست رابطه‌ای عمیق با افراد برقرار کند؛ تا آنها بستری مناسب برای بیان مشکلات‌شان فراهم ببینند. یک روان‌شناس در هر جامعه‌ای که مشغول به ارائه خدمت به افراد جامعه است، نمی‌بایست اعتقاداتش با اعتقادات مورد قبول در جامعه‌اش بسیار فاصله داشته و کاملاً متفاوت باشد؛ چون ممکن است به جای این‌که کمک حال جامعه باشد، خود ایجادکننده اختلال و مشکل در جامعه باشد. همچنین می‌بایست از لحاظ فرهنگی، مذهبی و تربیتی جامعه خود را شناسایی کرده و به آیین و رسوم حاکم بر جامعه اشراف کامل داشته باشد. طبعاً در این حالت اگر روان‌شناس از فردی ایراد و یا اشکالی بگیرد، به غرض‌ورزی و تعصب تعبیر نخواهد شد. این موضوع خود یکی از خصایص روان‌شناس خوب است. از جمله خصایص دیگر روان‌شناسان این است که: • بیمار یا مراجع انگیزه کافی برای ادامه درمان و مشاوره را در خلال امر مشاوره حاصل کند. باید توجه داشت که ادامه درمان رابطه مستقیم با انگیزه فرد دارد. یعنی فرد مراجعه‌کننده بنا به خواست خود و نه با اجبار دیگران اقدام به استمداد از متخصص کرده باشد. همچنین وقتی فردی به متخصص اطمینان می‌کند، این موضوع خود زمینه ایجاد انگیزه برای مراجعه بعدی را فراهم می‌کند و فرد مراجعه‌کننده به این اعتقاد می‌رسد که روان‌شناس قادر به حل مشکل وی است. • یک متخصص باید کاردان و آگاه بر بسیاری از معیار‌های رفتاری، اعتقادی و تربیتی جامعه باشد. به همین دلیل متخصصی که این معیارها را نمی‌شناسد، نمی‌تواند متخصصی خوب و کارآمد برای جامعه خود باشد. البته گفتنی‌ست که این متخصص می‌تواند به برخی از رفتارهای جامعه اشکال و ایراد بگیرد. اما در مجموع می‌بایست تفکرات حاکم بر جامعه خود را قبول داشته‌باشد و بپذیرد. • رازدار باشند. • زمانی‌که در حال حل مشکلات افراد مراجعه‌کننده هستند، درگیر حل مشکلات شخصی خود نباشند. • نباید به افراد مراجعه‌کننده این نگرش را داشته باشد که آنها افرادی فاقد شعور و درک هستند، بلکه با این دید به آنها بنگرند که بیمارند.

پس به موارد زیر توجه کنید:

1-یک مشاور خوب و روانشناس خوب آن است که مراجع با او احساس راحتی  و احساس امنیت میکند.

۲-روانشناس خوب با حوصله و بردبار است و برای درک مشکل شما عجول نبوده و کم حوصلگی نمیکند.

۳-روانشناس خوب رازدار است.

۴-روانشناس خوب انگیزه دارد مشکل شما را درک کند و به شما کمک کند.

۵-روانشناس خوب اطلاعات همه جانبه ای دارد و با سواد است و حرفش به دلتان می نشیند.او خود را با آخرین تئوریها و روشهای درمانی هماهنگ میکند و اصطلاحا آپ تو دیت است.

۶-روانشناس خوب متین و باوقار است و از لودگی و جلف بودن به دور است.

۷-روانشناس خوب یک محقق است و با آخرین اطلاعات روز در ارتباط است.او برای تایید حرفها و توصیه های خود به شما کتابهای مربوطه را پیشنهاد میکند چون نمیترسد شما مچ او را بگیرید.

۸-روانشناس خوب در مورد شما قضاوت نمی کند و شما را محکوم یا سرزنش نمیکند.

۹-روانشناس و مشاور خوب از حرفهای شما تعجب نمیکند. حتی اگر مرتکب قتل شده باشید.

۱۰-روانشناس خوب شما را آنگونه که هستید می پذیرد.یعنی پذیرش بی قید و شرط دارد.

۱۱-روانشناس خوب هیز نیست.او چشم پاک هست و اینرا خانمها به سادگی با حس قوی خود تشخیص میدهند.

۱۲-روانشناس خوب دارای آثار علمی و پژوهشی است و فقط مصرف کننده اطلاعات دیگران نیست،چون او خلاق است.

۱۳-روانشناس خوب دارای تجربه بالا در مشاوره و رواندرمانی است و عاشق کارش است.او با انگیزه کار میکند.

۱۴-روانشناس خوب آراسته و دارای جاذبه فیزیکی و شخصیتی هست.

۱۵-روانشناس خوب دارای مجوز رسمی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره است و مجوز خود را در معرض دید دیگران در محل کارش قرار میدهد.

۱۶-اگر روانشناسی کارش خوب باشد دیگرانی که به او رجوع کردند اکثرا راضی هستند.

۱۷-روانشناس خوب و بهترین روانشناس  در دانشگاههای معتبر و مادر تحصیل کرده است. نه  در دانشگاههای قالیچه ای و..

18-روانشناس خوب شما را نصیحت نمیکند چیزی به نام نصیحت درمانی نداریم.20-روانشناس خوب با  نگاه و قضاوت اخلاقی به گفته های شما نمینگرد.او آخوند یا کشیش نیست.چون قضاوت اخلاقی احساس گناه ایجاد کرده و بر اضطراب و افسردگی شما فزونی میدهد.

19-روانشناس خوب وقتی ضعفهای شما را می شنود احساس خدایی به او دست نمیدهد و شروع به تعریف و تمجید از خود نمیکند.

20-روانشناس خوب با ثبات ،حامی و خوش برخورد است.

21-روانشناس خودب بر کارش مسلط است و با اعتماد به نفس کار میکند.

22-روانشناس خوب از استعداد شنوندگی بالایی برخوردار است و به شما اجازه میدهد راحت حرف بزنید و با پای برهنه وسط حرفهای شما نمی پرد.

و....

-موارد فوق را در مواردی باید از روانشناس سوال کنید و برخی دیگر را در اطاق مشاوره تجربه خواهید کرد.اگر او این شاخصها را نداشت وقت و پول خود را تلف نکنید.

موفق باشید.

دکتر دارابی-روانشناس و استاد دانشگاه.


کلمات کلیدی=بهترین دکتر روانشناس در تهران-بهترین دکتر روانشناس و مشاور در تهران-دکتر روانشناس خوب در تهران-دکتر روانشناس خوب و با تجربه بالا در تهران-روانشناس خوب در تهران بزرگ-روانشناس حاذق و موثر در تهران-روانشناس عالی در تهران-بهترین دکتر رواندرمانگر در تهران-دکتر روانشناس خوب و با تجربه در درمان افسردگی اضطراب و بیماری...-رواندرمانگر خوب و با تجربه بالا و کارکشته.ادرس و تلفن روانشناس و مشاور در تهران-ادرس و تلفن بهترین دکتر روانشناس و مشاور در تهران-ادرس و تلفن بهترین هیژنوتراژیست در تهران-ادرس و تلفن بهترین رواندرمانگر در تهران-ادرس و تلفن بهترین مشاور و مرکز مشاوره در تهران-ادرس و تلفن بهترین روانشناس بالینی در تهران-ادرس و تلفن بهترین روانکاو در تهران-ادرس و تلفن بهترین مرکز مشاوره در تهران-ادرس و تلفن بهترین روانشناس حاذق در تهران.-معرفی یک دکتر روانشناس خوب و با تجربه در رواندرمانی و روانکاوی در تهران-رواندرمانگر خوب و با تجربه در تهران-دکتر دارابی روانشناس و رواندرمانگر-بهترین روانکاو-معرفی یک دکتر روانکاو خوب در تهران-روانکاو برتر در تهران-بهترین مطب روانکاوی در تهران-بهترین دکتر روانکاو در تهران-بهترین دکتر رواندرمانی در تهران-رواندرمانگر عالی و خوب و با تجربه در تهران-روانشناس با تجربه بالا در غرب و اریاشهر تهران-سعادت اباد-شهرک غرب-پونک-شهرک اکباتان-شهرک ژاندارمری مرزداران-فاطمی-یوسف اباد-امیر اباد-خیابان کارگر امیر اباد-شمال و شمال غرب تهران-پاسداران و شریعتی-پاسداران و شریعتی-خیابان و منطقه پاسداران-ادرس و تلفن روانشناس خوب در تهران-ادرس و تلفن بهترین روانشناس در تهران-بهترین دکتر روانشناس در غرب تهران اریاشهر-روانشناس بی نظیر در تهران-رواندرمان خوب و حاذق و با تجربه در تهران-روانشناس حاذق با تجربه بالا در رواندرمانی روانکاوی و هیپنوتراپی.بهترین دکتر روانشناس در تهران-بهترین دکتر روانشناسی بالینی در تهران-بهترین روانشناس در تهران-بهترین دکتر روانشناسی در تهران-بهترین دکتر روانشناس در تهران بزرگ-روانشناس خوب در تهران-روانشناس عالی و کاردان و با تجربه در تهران-بهترین روانشناسان تهران-معرفی بهترین دکتر روانشناس در تهران-روان شناس با تجربه در تهران-مطب روانشناسبی خوب در تهران-مطب بهترین دکتر روانشناس در تهران بزرگ.

ریشه شادی و نشاط جمعه 25 اسفند 1396
اختلال پانیک یا حمله وحشت جمعه 8 دی 1396
کاربرد هیپنوتیزم در روان درمانی چهارشنبه 17 آبان 1396
کاربرد هیپنوتیزم و رواندرمانی در درمان لکنت زبان. شنبه 13 آبان 1396
نوجوانان و بحرانها و مشکلات پنجشنبه 11 آبان 1396
هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی و روان درمانی شناخی برای کاهش اضطراب یا ترس از کنکور چهارشنبه 10 آبان 1396
هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی یکشنبه 7 آبان 1396
فوبیا یا هراس چیست؟ چهارشنبه 21 تیر 1396
کتاب روانشناسی هویت دکتر دارابی پنجشنبه 24 فروردین 1396
درمان شناختی و روان شناختی افسردگی.. سه شنبه 22 فروردین 1396
روانشناسی دوران نوجوانی. جمعه 18 فروردین 1396
کانال تلگرام دکتر دارابی جمعه 31 اردیبهشت 1395
مقایسه روشهای درمانی ای ام دی آر با شناخت درمانی جمعه 31 اردیبهشت 1395
آدرس کانال دکتر دارابی پنجشنبه 6 اسفند 1394
فیزیولوژی عشق یکشنبه 17 اسفند 1393
فرق بین روان شناسی و روان پزشکی(تفاوت روان شناس با روان پزشک). چهارشنبه 12 آذر 1393
فقر احساسی ؟ دوشنبه 19 آبان 1393
نقش دین در سلامت روان. یکشنبه 2 شهریور 1393
ارزشهایی که باید به فرزندان خود بیاموزیم.. سه شنبه 5 فروردین 1393
-درمان ای.ام.دی.آر(E.M.D.R)چیست؟ شنبه 28 دی 1392
لیست آخرین پستها