تبلیغات
دکتر دارابی ، روانشناس بالینی(44030719) - -روانشناسی بالینی چیست؟سایت روان شناسی بالینی دکتر دارابی.

دکتر دارابی ، روانشناس بالینی(44030719)

در اندرون من خسته دل ندانم کیست-که من خموشم و او در فغان و در غوغاست

 

-روانشناسی بالینی چیست؟سایت روان شناسی بالینی دکتر دارابی.

 

نوشته شده توسط:دکتر جعفر دارابی-متخصص روانشناسی.

 
 
روانشناسی بالینی چیست؟

 
روان‌شناسی بالینی شاخه‌ای از علم روانشناسی است که به بحث در زمینه اختلالات روانی و تشخیص  و درمان  آن می‌پردازد. از علم روان‌شناسی به شکل علمی و منظم فقط حدود یک قرن می‌گذرد ولی رشد آن در چند سال اخیر اعجاب آور بوده است. این رشته هم مانند علوم دیگر با ازدیاد روزافزون دانش  و تحقیقات علمی به چندین رشته تخصصی تبدیل شده است و امروزه در امریکا حدود  30رشته تخصصی روانشناسی وجود  دارد که هر بخش علاقه و مهارت خاصی را عرضه می‌کند.ولی در 20 سال اخیر هیچ یک از رشته‌های روان شناسی به اندازه روان‌شناسی بالینی پیشرفت نکرده است و تعداد افرادی که در این بخش تحقیق می‌کنند از رشته‌های دیگر روان‌شناسی به مراتب بیشترند.

روان‌شناسی بالینی در گذشته

تکامل روان‌شناسی بالینی به سبب تاثیر عوامل متعدد صورت گرفت که بعضی از آنها خارج از حیطه روان‌شناسی بود. برای مثال پیشرفتهای حاصله در بیولوژی ، فلسفه ، سیاست و امثال آن نیز در تشکیل تاریخچه روان‌شناسی بالینی موثر بوده است.

از عمر روان‌شناسی بالینی به عنوان یک رشته تخصصی و مستقل حدود 90 سال می‌گذرد تاریخ آن با تکامل روان‌شناسی مرضی آمیخته است و گذشته آن به زمان انسان اولیه می‌رسد. بشر اولیه امراض روانی را پدیده‌ای ماورءالطبیعه می‌دانست.


روشهای درمان  بیماران  روانی که تصور می‌شد دچار جن زدگی و ارواح خبیثه شده باشند عبارت بود از سوراخ کردن جمجمه به منظور آزاد کردن روح پلید و به زنجیر بستن، تنبیه جسمی و سوزاندن و انواع شکنجه‌های دیگر بود.
در اواخر قرن هجده در فرانسه پزشکی به نام فیلیپ پینل رئیس بزرگترین بیمارستان روانی فرانسه شد. او با اصلاحات نوع دوستانه به درمان روانی کمک کرد. در قرن نوزدهم مسمزیسم بوجود آمد. مسمز فردی بود که با استفاده از
هیپنوتیزم به درمان بیماران روانی پرداخت.
 
روان شناسی بالینی در ایران

در جریان تاریخ نود ساله روان شناسی بالینی در دنیا ، ایران تاریخچه ای تقریبا پنجاه ساله‌ دارد. اولین درس در این رشته از روان شناسی در سال 1344 شمسی در گروه روانشناسی دانشگاه تهران تدریس شد و اولین کتاب در این زمینه به نام روان شناسی بالینی تالیف سعید شاملو در سال 1345 شمسی از طرف دانشگاه تهران منتشر شد. نخستین کلینیک روان شناسی در سال 1346 و در دانشگاه تهران تحت عنوان مرکز مشاوره و راهنمایی ایجاد شد.

در این مرکز برای اولین بار کار سیستمی مرکب از یک روان شناس بالینی که سرپرست مرکز نیز بود، یک روانپزشک و یک مددكاری اجتماعی به بررسی مسائل روانی دانشجویان میپرداختند و با همکاری هم در تشخیص و درمان نابهنجاریهای رفتاری آنها اهتمام می ورزیدند.

رشته روان شناسی بالینی عمدتا در اوئل دهه سال 1350شمسی زمانی رسمیت یافت که در گروه روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران واقع در بیمارستان روزبه برنامه‌ای به نام فوق لیسانس روان شناسی بالینی ایجاد شد.


-ویژگیهای خدمات روان شناسی بالینی

وظایف روان شناسی بالینی متنوع و مختلف است و به موسسه‌ای که روان شناسی در آن کار می‌کند و همچنین به نوع تحصیلات و تعلیمات عملی که داشته است بستگی دارد.برای مثال وظایف روان شناس بالینی در بیمارستان روانی ممکن است منحصر به تشخیص بیماری از طریق تست باشد یا به روان درمانی بپردازد یا مشغول تحقیقات شود و یا تعلیم عده ای را به عهده بگیرد. روان شناس بالینی ممکن است در مدارس ، مراکز مشاوره کودکان ، زندانها ، بیمارستانها ، دانشگاهها ، پرورشگاهها ، کودکستانها ، وزارت کار ، کارخانه‌ها و انواع دیگر موسسات انجام وظیفه کند.

انواع  فعالیت روان شناسی بالینی

چهار نوع  فعالیت روان شناسی بالینی وجود دارد:
-دسته‌ای که برای درمان بیماری با روانپزشکان  اشتراک مساعی می‌کنند و بیشتر به کشف ماهیت بیماری و طرز معالجه یک فرد خاص توجه می‌کنند.

-دسته بعد روان شناسانی که وقت خود را بطور عمده صرف اندازه گیری خصوصیات افراد بوسیله تستهای روان شناسی می‌کنند.

-دسته دیگر فعالیتهای دسته اول و دوم را بطور مساوی انجام می‌دهند یعنی هم به تشخیص و هم به درمان می‌پردازند.


-دسته آخر روان شناسانی هستند که به تحقیق و آزمایش خصوصیات بیماران روانی علاقه دارند و از طریق تجربی برای کشف علل ، علائم و طرق درمان می‌کوشند.

روان شناسان معتقدند که آگاهی از تمام این روشها برای آماده ساختن روان شناس بالینی ضروری است و روان شناس بالینی بدون آشنایی با آنها نمی‌تواند به نحو موثری انجام وظیفه نماید.


تشخیص در روان شناسی بالینی

روان شناسان بالینی از روشهای مختلف برای تشخیص اختلالات استفاده می‌کنند. از جمله این روشها مشاهده رفتار بیمار ، مصاحبه کلینیکی ، آزمونهای روانی ، بررسی تاریخچه فردی و ... است.

درمان در روان شناسی بالینی

روشهای مختلف درمانی در روان شناسی بالینی وجود دارد که روان شناسان بالینی با توجه به رویکرد نظری که در روان شناسی دارند یکی از آنها را بکار می‌برند. مثل شناخت درمانی ، رفتار درمانی ، روانكاوی و ... برخی از روان شناسان بالینی دیدگاه التقاطی دارند و از تمام شیوه‌های درمانی  با توجه به نیاز و مشکل بیمار بهره می‌برند. روش فوق امروزه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد و به نظر اینجانب منطقی تر است.

 
منبع=سایت حرف روز
 
 
کلمات کلیدی=تعریف روانشناسی بالینی-روانشناسی بالینی چیست؟-روانشناس بالینی یعنی چه؟-روانشناس بالینی-روانشناس بالینی کیست؟-بهترین روانشناس بالینی-روانشناس بالینی در تهران-کلینیک روانشناسی بالینی در تهران-مطب روانشناس بالینی-دکتر روانشناس بالینی-مرکز روانشناسی بالینی-در تهران کرج اریاشهر سعادت آباد شهرک غرب تهران غرب تهران شمال غرب تهران .