تبلیغات
-وبلاگ روانشناسی بالینی دکتر دارابی-44030719 - -رواندرمانی شفای کودک درون چیست؟مفهوم روان درمانی شفای کودک درون.

-وبلاگ روانشناسی بالینی دکتر دارابی-44030719

در اندرون من خسته دل ندانم کیست-که من خموشم و او در فغان و در غوغاست

 

-رواندرمانی شفای کودک درون چیست؟مفهوم روان درمانی شفای کودک درون.

 

نوشته شده توسط:دکتر جعفر دارابی-متخصص روانشناسی.


-روان درمانی شفای کودک درون


  اصطلاح کودک درون عمدتا برمیگردد به نظریه اریک برن که به من کودک -من بالغ و من والد اشاره دارد .از نظر برن کودک شاهزاده به دنیا می آید والدین او را می بوسند و او را به قورباغه تبدیل می کنند .منظور اریک برن این است که طبیعت انسان به هنگام تولد خوب است و این جامعه است که این طبیعت سالم را آلوده می کند .همه انسانها در همه سنین، دارای کودک درون هستند، اما برخی از کودک درون سالم و شاد و برخی از کودک درون بیمار و آسیب دیده ای برخودارند. سلامت فرد و سلامت جامعه به سلامت کودک درون وابسته است ،چه سلامت جسمانی و چه سلامت روانی.

  تجربیات تلخ دوران کودکی مثل از دست دادن والدین خصوصا مادر، انضباطهای سخت والدین و عیب جوییهای افراطی از کودک ،سوء استفاده به انحاء مختلف از کودک خصوصا سوئ استفاده جن سی،دریافت تنبیه های شدید از والدین یا دیگر اعضای خانواده،درگیریهای شدید بین والدین و یا طلاق و جدایی آنها ،تبعیض و تمسخر کودک ،مقایسه کردنهای گوناگون بین کودک با دیگران  و دیگر فرزندان ،زندگی با والدین بیمار به لحاظ روانی و حتی جسمانی و زندگی با نا مادری یا ناپدری وتجربیات ناخوشایند دیگر در دوران کودکی مثل زندگی در فقر،بحرانهای اجتماعی مثل جنگ،قحطی و... ، اثرات روانی مخرب و پایداری بر کودک درون دارد که به جز درمانهای روانی هیچ گاه درمان نخواهد شد.

  کودک درون آن بخش از روان ماست که می خواهد شاد باشد و از زندگی کردن لذت ببرد .او بازیگوش و فعال است به این شرط که تجربیات نامبرده بالا با عث پنهان شدن او نشده باشد.

کودک درون همان خود عاطفی ماست ،بخشی که غم و شادی را حس می کند.کودک درون همان است که به ما حس شهودی میدهد. کودک درون خود انگیخته و فی البداهه است و در لحظه حال زندگی میکند . اما جامعه و تربیت ناصحیح و حوادث تلخ نامبرده در بالا، موجب پنهان شدن او می شود. به این دلیل ما دارای یک خودی می شویم که خود واقعی ما نیست بلکه یک خود کاذب است و دائما ما را رنج می دهد و دوست داریم از آن فرار کنیم. 

      افراد روان رنجور مثل افراد افسرده ،مضطرب و نگران و افراد دارای عزت نفس پایین و ...از کودک درون له شده ای برخوردار هستند و بدون شفای کودک درون راه به جایی نخواهند برد.

   تجارب بالینی اینجانب در روان درمانی نشان داده است که اهمیت این دوره ها کمتر از سایر درمانهای روان شناختی نیست و حتی برای افراد خاصی که تجربیات بالا را داشته اند به مراتب بیشتر و حتی ضروری تر  است. با شفای کودک درون دوباره به خود واقعی تان بر خواهید گشت و همانی می شوید که طبیعت شما آنرا طلب میکرد. 

   به جرات می توان گفت که اکثر قریب به اتفاق ناراحتیهای روانی در بخش نورز(مثل افسردگی،اضطراب،وسواس ،انواع ترسها و...) و نیز کژکاریهای روانی و شخصیتی  مثل انواع اختلالات شخصیت خصوصا اختلال شخصیت مرزی یا بردرلاین و ضعف در اعتماد به نفس و عزت نفس یا حرمت ذات،  ریشه در تجربیات دوران کودکی و زندگی در یک خانواده ناشاد، با جو بیمارگونه دارد. زخمهای برجامانده در این دوران خودبه خود ترمیم  نشده و گذشت زمان باعث بهبودی آن نخواهد شد.روان درمانی شفای کودک درون برای درمان این زخمها است و دارای ویژگیهای روان درمانی خاص خودش است و به صورت فردی و گروهی قابل اجراست. دوره های گروهی روان درمانی کودک درون در چند دوره در کلینیک اینجانب و توسط اینجانب برگزار شد و رواندرمانی انفرادی آن خصوصا در اختلالات شخصیتی به ویژه مرزی یا بردرلاین مورد استفاده قرار می گیرد.

 همانگونه که قبلا بیان شد، این نوع از رواندرمانی(شفای کودک درون) به صورت فردی و گروهی قابل اجرا است و در واقع یکی از انواع رواندرمانی محسوب میشود.در تئوری طرحواره درمانی دکتر جفری یانگ که جدیدترین و آخرین نظریه رواندرمانی محسوب میشود ، در بخش تجربی یا تصویر سازی ذهنی این نظریه ، روی کودک درون تاکید ویژه ای میشود که نشانه اهمیت شفای کودک درون است. تلفیق شفای کودک درون با انواع دیگر رواندرمانی خصوصا هیپنوتراپی ، نتایج شگرفی در درمان ایجاد میکند.

دکتر جعفر دارابی

روانشناس بالینی و استاد دانشگاه.


Centerکلمات کلیدی=شفای کودک درون-رشد کودک درون-روان درمانی کودک درون-آموزش شفای کودک درون-سلامت کودک درون-درمان کودک درون-سلامت روان-سلامت روانی-بهداشت روانی -بهداشت روانی کودک -دکتر روانشناسی و رواندرمانی و مشاوره در تهران.درمانهای روان شناختی و غیر داروئی.شفای کودک درون-اصطلاح شفای کودک درون چیست-معنای شفای کودک درون-شفای کودک درون با رواندرمانی-رواندرمانی برای شفای کودک درون-کلاسهای شفای کودک درون-کلاسهای گروهی شفای کودک درون.متخصص شفای کودک درون-مفهوم کودک درون-کودک درون و معنای آن-اریک برن و انواع من-من کودک من بالغ من والد-روانشناسی که با مفهوم کودک درون کار میکند-افرادی که به شفای کودک درون نیاز دارند.

ریشه شادی و نشاط جمعه 25 اسفند 1396
اختلال پانیک یا حمله وحشت جمعه 8 دی 1396
کاربرد هیپنوتیزم در روان درمانی چهارشنبه 17 آبان 1396
کاربرد هیپنوتیزم و رواندرمانی در درمان لکنت زبان. شنبه 13 آبان 1396
نوجوانان و بحرانها و مشکلات پنجشنبه 11 آبان 1396
هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی و روان درمانی شناخی برای کاهش اضطراب یا ترس از کنکور چهارشنبه 10 آبان 1396
هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی یکشنبه 7 آبان 1396
فوبیا یا هراس چیست؟ چهارشنبه 21 تیر 1396
کتاب روانشناسی هویت دکتر دارابی پنجشنبه 24 فروردین 1396
درمان شناختی و روان شناختی افسردگی.. سه شنبه 22 فروردین 1396
روانشناسی دوران نوجوانی. جمعه 18 فروردین 1396
کانال تلگرام دکتر دارابی جمعه 31 اردیبهشت 1395
مقایسه روشهای درمانی ای ام دی آر با شناخت درمانی جمعه 31 اردیبهشت 1395
آدرس کانال دکتر دارابی پنجشنبه 6 اسفند 1394
فیزیولوژی عشق یکشنبه 17 اسفند 1393
فرق بین روان شناسی و روان پزشکی(تفاوت روان شناس با روان پزشک). چهارشنبه 12 آذر 1393
فقر احساسی ؟ دوشنبه 19 آبان 1393
نقش دین در سلامت روان. یکشنبه 2 شهریور 1393
ارزشهایی که باید به فرزندان خود بیاموزیم.. سه شنبه 5 فروردین 1393
-درمان ای.ام.دی.آر(E.M.D.R)چیست؟ شنبه 28 دی 1392
لیست آخرین پستها