تبلیغات
-وبلاگ روانشناسی بالینی دکتر دارابی-44030719 - -بیماری وسواس و نشانه های آن

-وبلاگ روانشناسی بالینی دکتر دارابی-44030719

در اندرون من خسته دل ندانم کیست-که من خموشم و او در فغان و در غوغاست

 

-بیماری وسواس و نشانه های آن

 

نوشته شده توسط:دکتر جعفر دارابی-متخصص روانشناسی.

بیماری وسواس و ویژگیهای آن


 از دست‌ها می‌توان به سلامت یا وسواسی بودن فرد پی برد
ایسنا:رییس انجمن وسواس ایران گفت: دستان افراد 4 نوع است كه هر نوع آن نشان دهنده شخصیت خاصی از فرد است و وسواس یا سلامت وی را مشخص می‌كند.
دكتر علی اسلامی‌نسب با بیان این مطلب اظهار كرد: دستان گرم و خشك نشان دهنده سلامت فرد، دستان سرد و خیس افرادی كاملا بیمار، دستان سرد و خشك نشان دهنده اضطرابی بودن فرد و دستان گرم خیس شروع بیماری وسواس اضطرابی را نشان می‌دهد،‌ البته این علائم، بسیار ظاهری و اولیه‌ای است كه نیاز به بررسی‌های بیشتر را در فرد ضروری می‌كند.

40 درصد مردم ایران دچار اختلال وسواس اجبار هستند
وی در مورد بیماری وسواس توضیح داد: در حوزه سلامت، 4 كسالت اصلی و مشكل‌آفرین وجود دارد كه یكی از آنها وسواس است و بر اساس مشاهدات بالینی، 40 درصد مردم ایران «اختلال شخصیت وسواس اجبار» و4 درصد «اختلال اضطراب وسواس اجبار» دارند.
وی توضیح داد: افرادی كه دچار وسواس می‌شوند به دو گروه «درماندگان» و «فروماندگان» تبدیل می‌شوند كه یكسری از آنها در اعمال اجباری مثل شستن، شمارش، وارسی و یكسری از آنها نخبگان و به طور كلی افراد موفق جامعه را شامل می‌شوند.
وی در ادامه افزود: در ایران مطالعه دقیقی در این زمینه صورت نگرفته ولی مطالعاتی كه در آمریكا و انگلیس انجام شده نشان داده بیشترین آسیب را از بیماری وسواس، خانواده‌ها می‌بینند. بر اساس آمار از هر 100 زن 96 نفر دچار این اختلال هستند ولی مردان بیشتر به اختلال شخصیت وسواس مبتلاء می‌شوند.
دكتر اسلامی نسب در مورد تفاوت میان وسواس اضطرابی و شخصیت وسواس بیان كرد: در وسواس اضطرابی شخص ویژگی‌ها و صفاتی دارد كه آن صفات فرد را درگیر می‌كند. مثل انعطاف ناپذیری، بی‌نقص گرایی، عدم كنترل و خساست. ولی فردی كه شخصیت وسواس دارد به محض این كه از صفتی رهایی پیدا می‌كند صفت دیگری به سراغش می‌آید و وی را درگیر می‌كند مثلا از وسواس شمارش به شست‌وشو یا وسواسهای دیگر تغییر وضعیت می‌دهد.

وی همچنین در رابطه با موفقیت افراد وسواسی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: به طور كلی موفقیت یك كلمه غربی است كه مفهوم آن استرس و وسواس را در افراد افزایش می‌دهد. موفقیت به معنی به هر قیمتی به هدف رسیدن است. بر همین اساس شخصیت‌های وسواس موفقیت‌های فریبنده‌ای دارند و در یك برهه زمانی مانند ستاره با درخشش زیاد طلوع می‌كنند و خیلی زود رو به افول می‌روند ولی اكثرا هم در روابط صمیمی و خانوادگی شكست خورده‌ هستند و هم در محیط كار پس از مدتی افراد دیگر را خسته می‌كنند.


ارتباط نزدیكی میان مسایل عشقی و وسواس وجود دارد

دكتر اسلامی نسب یادآور شد: ارتباط نزدیكی میان مسایل عشقی، وسواس وجود دارد در واقع افرادی كه وسواس دارند دچار سرد مزاجی یا میل مهار شده در رابطه جن سی خود هستند و تا سنین بالا به بهانه‌های مختلف از ازدواج سر باز می‌زنند. چرا كه میل به زندگی خانوادگی و روابط صمیمی در آنها دچار مشكل است و در نتیجه از ازدواج خودداری می‌كنند.


حمایت بیش از حد از فرزندان نوعی وسواس است .

دكتر اسلامی‌نسب مردم ایران، آلمان، ترك‌ها را از ملیت‌های وسواسی خواند و افزود: ایرانی‌ها همان طور كه نشان داده‌اند بیشترین متخصصان و نخبگان دنیا را شامل می‌شوند. همچنین بیشتر از دیگر افراد حامیان فرزندانشان هستند كه شخصیت وسواسی آنها را نشان می‌دهد.


عامل ایجاد وسواس در افراد ژن و تربیت است

رییس انجمن وسواس عامل ایجاد وسواس را در افراد ژن و تربیت دانست و تاكید كرد: وسواس یا از طریق ژن در والدین به فرزندان منتقل می شود و یا از تربیت والدین متاثر است؛ شخصیت وسواس تا سن 20 سالگی به حالت ثابت در می‌آید و پس از آن به اختلال وسواس تبدیل می‌شود.

همچنین افراد وسواسی در جامعه بسیار با وجدان و با اخلاق جلوه می‌كنند و انسان‌های مذهبی به نظر می‌رسند ولی در واقع چارچوب‌های وسواس آنها را از اعمال منفی باز می‌دارد و همین چارچوب ممكن است آنها را به اعمال منفی ترغیب كند.


افراد وسواسی در برابر درمان به سادگی تسلیم نمیشوند

دكتر اسلامی نسب تصریح كرد: جهان غرب با 100 سال خدمات روانی در تلاش است «وسواس بیماری» را به «وسواس سالم» تبدیل كند در وسواس سالم فرد زندگی خانوادگی، مذهبی، اجتماعی و تحصیلی متعادل دارد و تعادل در زندگی وی محرز است ولی در زندگی وسواس‌ بیماری فرد معمولا زندگی اجتماعی و تحصیلی خوب و زندگی خانوادگی و صمیمی نامتعادلی دارد.

وی همچنین در پایان گفت: در كشورهای اروپایی و آمریكا بیماری وسواس را بیماری پنهان و سرطان روان نامیده‌اند و با توجه به این كه شروع آن با ترس، فكر مزاحم، شرطی شدن و تردید در تصمیم‌گیری خود را نشان می‌دهد، بهتر است در همان مراحل اول درمان شود. در درمان آن آنچه مهم است این است كه فرد در مقابل درمان تسلیم شود و مواجه با روش‌های مختلف را بپذیرد.

منبع:سایت نیک صالحی.


چه زمانی باید به روانشناس مراجعه کرد؟ پنجشنبه 3 خرداد 1397
روانشناس بالینی خوب و باتجربه و حاذق چه ویژگیهایی دارد؟ چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397
لزوم رواندرمانی و خدمات روان شناسی در ایران. جمعه 21 اردیبهشت 1397
مرکز مشاوره و رواندرمانی دکتر دارابی خدمات زیر را ارائه میدهد جمعه 7 اردیبهشت 1397
ریشه شادی و نشاط جمعه 25 اسفند 1396
اختلال پانیک یا حمله وحشت جمعه 8 دی 1396
کاربرد هیپنوتیزم در روان درمانی چهارشنبه 17 آبان 1396
کاربرد هیپنوتیزم و رواندرمانی در درمان لکنت زبان. شنبه 13 آبان 1396
نوجوانان و بحرانها و مشکلات پنجشنبه 11 آبان 1396
هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی و روان درمانی شناخی برای کاهش اضطراب یا ترس از کنکور چهارشنبه 10 آبان 1396
هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی یکشنبه 7 آبان 1396
فوبیا یا هراس چیست؟ چهارشنبه 21 تیر 1396
کتاب روانشناسی هویت دکتر دارابی پنجشنبه 24 فروردین 1396
درمان شناختی و روان شناختی افسردگی.. سه شنبه 22 فروردین 1396
روانشناسی دوران نوجوانی. جمعه 18 فروردین 1396
کانال تلگرام دکتر دارابی جمعه 31 اردیبهشت 1395
مقایسه روشهای درمانی ای ام دی آر با شناخت درمانی جمعه 31 اردیبهشت 1395
آدرس کانال دکتر دارابی پنجشنبه 6 اسفند 1394
فیزیولوژی عشق یکشنبه 17 اسفند 1393
فرق بین روان شناسی و روان پزشکی(تفاوت روان شناس با روان پزشک). چهارشنبه 12 آذر 1393
لیست آخرین پستها