تبلیغات
دکتر دارابی ، روانشناس بالینی(44030719) - نمونه های درمان با هیپنوتیزم و رواندرمانی توسط دکتر دارابی-2

دکتر دارابی ، روانشناس بالینی(44030719)

در اندرون من خسته دل ندانم کیست-که من خموشم و او در فغان و در غوغاست

 

نمونه های درمان با هیپنوتیزم و رواندرمانی توسط دکتر دارابی-2

 

نوشته شده توسط:دکتر جعفر دارابی-متخصص روانشناسی.

  ادامه مطلب....

12-درمان کابوس (خوابهای ترسناک) با هیپنوتیزم.

بیمار مردی 48 ساله است که به مدت 20 سال هر شب کابوس میدید.او اظهار داشت که حتی اگر نیم ساعت در روز بخوابد در این نیم ساعت هم کابوس میبیند.کابوسها به شکل کشتن،دیدن اجساد تکه تکه شده،سر بریدن و مانند آن بوده است که همیشه هم تکراری بوده است.درمان او بعد از جلسه اول باعث شد که هفته اول از 5 شب فقط 2 شب را کابوس ببیند و آن دو شب هم به شدت قبل نبوده است.بعد از جلسه سوم کابوس کاملا رفع شد.قابل ذکر است که درمان او فقط با هیپنوتیزم نبوده است.او تجارب تلخی در کودکی داشته است که در کنار هیپنوز از تکنیک دیگری هم در درمان او استفاده شده بود.ضمنا به خاطر تمرینات و تجارب قبلی در خود هیپنوتیزم، استعداد بسیار بالایی در هیپنوتیزم شدن داشت و در جلسه اول به خلسه عمیق فرو رفت.

==========

13-یک نمونه از زوج درمانی و مشاوره زناشویی .

زوج درمانی یکی از وظایف اصلی روانشناسان است.رابطه زن و شوهر مثل یک موجود زنده است که گاهی بیمار میشود و نیاز به مراقبت،پیش گیری و درمان دارد . به این دلیل کلمه تراپی یا درمان برای آن بکار میرود، مثل خانواده درمانی(family therapy) و زوج درمانی(marital therapy). ضمنا در دروس روانشناسی  واحدهای نظری و عملی به نام خانواده درمانی گذرانده میشود.تا کنون زنان و مردان زیادی برای مشاوره نزد اینجانب مراجعه کردند و میکنند.کار مشاوره با زوج به مراتب از درمان و رواندرمانی سخت تر است ، چون در اینجا با دو نفر و تعاملات بیمارگونه چندین ساله که گاهی امیدی به باز گشت هم نیست سر و کار داریم ،حال اگر مشکلات شخصیتی و روحی هم در یکی یا هر دو زوج باشد که در اکثر موارد هم هست،مزید بر علت خواهد شد و کار مشاوره زوجی را سخت تر خواهد کرد.به این دلیل اکثر روانشناسان اقدام به این کار نمیکنند و خود را به رواندرمانی مشغول میکنند.من هم چند بار خواستم همین تصمیم را بگیرم ولی به خاطر علاقه به این کار و مطالعات و تجربیاتم و کتابی که در همین باب نوشتم و زیر چاپ هست و خصوصا موفقیتهای خوبی که به خاطر تجربه ام در این  کار داشته ام، ادامه داده و خواهم داد.

حال یک نمونه:

مراجع خانمی 34 ساله با دو فرزند دوقلو  که 2 ماه از همسر خود جدا شده(منظور طلاق نیست) و در خانه پدری زندگی میکرد.هر دو از تحصیلات بالایی برخوردار بوده اند و نحوه آشنایی هم بر میگردد به دوره دانشجویی که هم رشته ای بودند.خانم اظهار داشت که من از اول با همسرم مشکل داشتم.او احساسات مرا به مسخره میگیرد و میگرفت.اصلا هنر و احساس برای او مسخره است ولی من به آن سخت علاقه مندم.او اهل ابراز احساسات نیست ولی من بسیار احساسی هستم(تفاوت در کاراکتر)  ، و و و...  در دوره عقد خواستیم جدا شویم ولی با حماقت و اظهار پشیمانی شوهرم خر میشدم و بر میگشتم.این مشکلات ادامه یافت الان منو متهم به خیانت میکند چون تو موبایلم پیامکهای عاشقانه دیدند ولی این کاملا یک طرفه بوده و من علاقه ای به اون آقا ندارم و فعلا از همه مردها متنفرم چه رسد به اینکه برا خودم دوست پسر بگیرم و ..مشکلات قبلی کم بود حال اینم اضافه شده است و با بسیاری اختلافات فرهنگی که بماند..من الان از او متنفرم و امکان بازگشتی ندارم و...چند جلسه کار با خانم از شوهرش خواستم بیایند و او هم حرفهای خانم را تایید میکردند و دوست داشت زندگی جدیدی را آغاز کند و انگار سرش حسابی به سنگ خورده بود و بیدار شده بودند که این تو بمیری ازون تو بمیریهای قبلی نیست .

 خانم اظهار داشت، بارها از شوهرم خواستم به روانشناس مراجعه کنیم تا فکری اساسی برای حل مشکلات خود بکنیم ولی او این پیشنهاد مرا نیز به مسخره میگرفت و میگفت روانشناسا خودشون بیشتر مشکل دارند و فقط پول میگیرند و من از همه شون بیشتر میدانم و ازین حرفها....

از آقا خواستم که در بر گشتش اصرار نکند و بگذارد من خانم را برای مشاوره آماده کنم..او هم همکاری کرد.. هر جلسه نکات تازه ای به آنها می آموختم و کمی هم در باب مسائل مربوطه در جلسات درمانی گفتگوی موثر را تمرین میکردیم و تمرین و تکالیف خانگی را برای جلسه بعد توصیه میکردم .بعد از هر جلسه رابطه آنها بهتر و بهتر میشد.بعد از 8 جلسه مشاوره زوجی الان با گذشت یک سال خوشبختانه رابطه نسبتا خوبی دارند و هر سه ماه هم مراجعه میکنند.این یک نمونه از صدها نمونه موفق بوده است.

البته مواردی هم هست که مشاوره اثری نداشته است و این هم یک نتیجه است  و اینکه رابطه قابل درمان نیست و باید به فکر جدایی بود که همان مرگ رابطه است ، مثل بیماری که پزشکان از درمان او قطع امید میکنند و باید در آینده نزدیک با مرگ و پایان زندگی روبرو شود و بیمار و اطرافیان باید بالاجبار آنرا بپذیرند.پس برای حل مشکلات خود آنرا به عقب نیندازید و اگر خودتان قادر به حل مشکل نیستید از یک روانشناس کاردان و با تجربه  در امور زناشویی کمک بگیرید.این مورد مربوط به تابستان 90 است و الان 25/مهر/91 است.

14-آقایی که 12 سال قادر نبود برای ازدواج تصمیم بگیرد!!

مراجعی داشتم که 12 سال نمیتوانست با یک خانم مشخص به ازدواج اقدام کند.زمان آشنایی این دو با هم ، خانم 18 سال و آقا 28 ساله بود.زمانی که به اینجانب مراجعه کردند خانم 30 سال داشت و آقا 40 سال داشت.درست زمانی که آقا تصمیم به خواستگاری میگرفت دچار ترس و تردید شدید میشد و این تردید و ترس مانع از اقدام  برای خواستگاری میشد. در عین حال آنها بیش از حد همدیگر را دوست داشتند و عاشق هم بودند و قادر به جدایی از هم نبودند.بارها اقدام برای جدایی کردند ولی نتوانستند ادامه دهند و مجدد برگشتند.وقتی به اینجانب مراجعه کردند دکترهای زیادی را در طول این سالها ملاقات کردند و آخرین دکتر آنها دکتر ش. از هیپنوتیزورهای مطرح تهران بوده است.دکتر ش. به آنها گفت شما قادر به ازدواج نیستید و من میتوانم به شما کمک کنم که جدا شوید و اگر روانشناس یا هر متخصص دیگر به شما کمک کند که ازدواج کنید من در مطب خود را گل(گچ) میگیرم.این حرف دکتر ش. خانم را سخت ناراحت کرده بود و حتی با دکتر ش. درگیری لفظی پیدا کرده بود.من گفتم شما قادر به ازدواج خواهید شد و من میدانم گیر کارتان چیست.با رواندرمانی و هیپنوتیزم 4 ماه بعد آنها ازدواج کردند.الان از این داستان حدود 3 سال میگذرد.الان اردیبهشت 92 است که این مطلب را نوشتم.

این بخش ادامه دارد...سجاد
پنجشنبه 1 بهمن 1394 09:38 ق.ظ
سلام آقای دکتر
بنده ۲۸ سال سن دارم و تقریبا ۶-۷ سالی است دارو مصرف میکنم. دکتر من تشخیص مسخ شخصیت داده و با صحبتی که با یک روانکاو ایتالیایی داشتم گفتن که مشکل در کودکی است و با هیپنوتیزم خوب میشه.
همچنین اینکه من دانشجوی خارج کشور هستم و اخیرا برای دیدن خانواده برگشتم ایران و اون مشکلات ترس و اضطراب و ... در خارج کشور به بدترین شکل تجربه کردم.

من رو لطفا راهنمایی کننید. چون زمان زیادی برای موندن ایران ندارم.
Sahar Sarvi
جمعه 26 دی 1393 06:25 ب.ظ
اقای دکتر برادرم 25سال سن دارد و از بیماری دوقطبی رنج میبرد
ده بار شوک دیده و سالهاست دارو استفاده میکند اما بهبودی در حال و اوضاع او مشاهده نمیشودبه هیپنوتیرم خیلی سریع جواب میدهد امکان ریشه یابی در کودکی او هست برای درمان بیماری اساسی خیلی متشکر میسم اگه جواب بدین.خداخیرتان بدهد
جمعه 21 شهریور 1393 01:33 ب.ظ
سلام.وقتی همسرم را از خواب بیدار می کنم تا چند دقیقه متوجه نیس که چه میکند.با وحشت به اطراف نگاه میکند اگر خیلی نزدیکش باشم به من حمله میکند.من باید چکارکنم
اعظم
جمعه 13 تیر 1393 06:24 ب.ظ
سلام دکتر
مطالب جالبی نوشتید. به درمان امیدوار شدم. من مشکل اضافه وزن و ریزش مو و مژه و عدم تمرکز حواس کافی دارم که خیلی مصمم هستم با خودهیپنوتیزم درمانشون کنم.
فقط یه یه پرسش دارم:
آیا پزوریازیس که یه بیماری پوستیه رو تا حالا درمان کردید؟
اینو برا یکی از آشناهام می پرسم
پاسخ دکتر جعفر دارابی-متخصص روانشناسی. : سلام
نه هنوز نداشتم اگر علت روانی داشته باشد و بیمار عصبی باشد شاید با رواندرمانی و هیپنوتیزم درمان شود..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.